Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Jak na stěhování svépomocí.....
Stěhovat se stěhovací firmou, vlastními silami s pomocí toho co najdeme doma, anebo jinak? Pojďme se prakticky podívat na jednotlivé možnosti.
Někomu vyhovují komplexní stěhovací služby z důvodu pohodlnosti a úspory času. Stačí oslovit několik stěhovacích firem v okolí, porovnat si jejich nabídky, a z nich vybrat tu nejvhodnější. Hlavní nevýhodou této varianty jsou poměrně vysoké náklady. Na druhé straně jsou lidé, kteří potřebují ušetřit maximum peněz, a z toho důvodu vezmou krabice co najdou doma nebo v místním supermarketu, vezmou zbývající sáčky do koše a s nedostatečnou přípravou se vrhnou na stěhování. Co se vejde naloží do svého kombíku a jedou vstříc novému bydlení, často několikrát. Ještě, že scénu z obrázku níže na našich silnicích moc často nevídáme :-)
Výhodou tohoto přístupu je zdánlivě minimální cena, která je však často vykoupena trvalým poškozením stěhovaného majetku a občas také samotného auta.
Do třetice je tu oblíbená zlatá střední cesta, kdy se vyhneme vysokým nákladům za stěhovací firmu, ale stěhování zvládneme ve srovnatelné kvalitě vlastními silami. Jak toho dosáhnout?
Klíčem k úspěchu je kvalitní zabalení jednotlivých kusů stěhovaného majetku, volba správného vozidla, a také pomoc opatrných kamarádů :-) Nebudeme se zde zbytečně rozepisovat o tom, že porcelán se má zabalit do papíru, ani o dalších základních věcech - ty jistě znáte. V tomto článku bychom Vám chtěli hlavně poradit, jak správně zabalit stěhovaný nábytek a elektrické spotřebiče, abyste na nich po stěhování neobjevili nové rýhy, otlačeniny nebo škrábance.
Před zahájením samotného stěhování je nezbytné zajistit si vhodný obalový materiál, jako je bublinková fólie, kartonové krabice a proklady, lepicí pásky a průtažné (stretch) fólie. Všechny potřebné věci jsme pro Vás vybrali a přehledně uspořádali do sekce Obaly pro stěhování.
Když už máme veškerý potřebný obalový materiál, můžeme se pustit do práce.
Těžký nábytek, jako jsou pohovky, postele nebo skříně, se snažíme rozložit na jednotlivé díly, pokud je to možné. Rozložení na jednotlivé díly značně sníží námahu vynaloženou při stěhování, a také lépe využijete prostor ve stěhovacím autě. Díly, u kterých hrozí otlaky, škrábance nebo protržení, obalíme nejprve bublinkovou fólií a tu na nábytku zafixujeme akrylovou lepící páskou (ideální na lepení fólií). Pokud se jedná o křehké předměty, jako jsou zrcadla, anebo skleněné police, tak u nich ochranu zesílíme použitím kartónové desky aplikované na bublinkovou fólii. Pro fixování kartónu je vhodná lepicí páska Hot Melt, která na kartónu drží lépe, než akrylová. Zabalené křehké předměty poté označíme buď lepicí páskou s nápisem "Křehké / Fragile", anebo dostatečně viditelným nápisem na kartón. Pokud máme po rozložení více menších předmětů patřící ke stejnému kusu nábytku (např. police nebo dvířka), je vhodné je následně zabalit společně s využitím průtažné stretch fólie a viditelně označit, ke kterému kusu nábytku patří. Předejdeme tak komplikacím s možnou ztrátou jednotlivých dílů nebo složitým hledáním při opětovném skládání nábytku v novém bydlišti.
Co se týče elektrospotřebičů, jako jsou televizory, monitory, hi-fi soustavy, tak doporučujeme použít kusy kartónů na ochranu hran, bublinkovou fólii v kombinaci s více vrstvami kartónů na ochranu displejů - vše zafixovat lepicími páskami a následně stretch fólií. Při správném zabalení se tak významně snižuje riziko poškození přístrojů, a při použití stretch fólie jako poslední vrstvy ochrany se s nimi při stěhování snadněji manipuluje, protože fólie neprokluzuje v rukou.
Co se týče výběru vhodného vozidla pro stěhování, tak doporučujeme využít nabídky pronájmu dodávek ve Vašem okolí. Cena za půjčení dodávky na jeden den se obvykle pohybuje v rozmezí 1000 - 1500 Kč a stačí na ně řidičský průkaz "B". Když budete vybírat dodávku, tak je důležité se zajímat o velikost přepravního prostoru. Záleží především na množství a objemu stěhovaných věcí. Pokud jste mladý pár a stěhujete se z nájemního bydlení do vlastního, tak Vám může stačit dodávka typu L2H2 (10 m3). Pokud jste ale mladá rodnika, která se stěhuje ze startovacího bytu do většího, tak spíše šáhněte po rozměrnějším typu dodávky L3H3 (12m3). V případě bohatě zařízené domácnosti se však ani s rozměrnější dodávkou nejspíš nevyhnete dvěma cestám mezi starým a novým domovem :-)
Ať už si vyberete kteroukoli z výše popsaných variant, přejeme Vám, aby Vaše stěhování proběhlo hladce, a v novém domově najdete všechny věci ve stejném stavu, v jakém opustily Vaše předchozí bydlení :-)
Tým Obaleno.cz